depo yönetim sistemi
depo yönetim sistemi

DEPO YÖNETİM SİSTEMİ VE HARCADIĞINIZ PARA?

Yeni bir depo yönetim sistemi (WMS) oluşturduğumuzda, süreç yorucu ve hatta bazen yıldırıcı olabilir. Bir şirketin, danışman ve depo konusunda profesyonel  ekip ile birlikte çalışarak depo süreçlerini öğrenmesi önemlidir. Bunu yapmak için zaman ayırmazsanız, WMS’yi (depo yönetim sistemi) eşsiz hale getiren çok sayıda yararlı özelliği kaçırabilirsiniz. Bu makale müşterilerin en çok kullandıkları depo otomasyon sistemi özelliklerini ve bu özelliklerden kullanıcıların en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğini belirtiyor.

WMS(depo yönetmi sistemi) Tanımı gözden geçirelim. Depo yönetimi sistemi, bir depoda envanteri izlemek ve düzenlemek için tasarlanmış bilgisayara dayalı bir programdır. Bir depoda gerçekleştirilen birbiriyle ilişkili işlemler arasında mal alım, toplama, ekleme, nakliye, kalite kontrolü, raporlama ve tahminler bulunur. trbarkod WMS, bu uygulamaları, ürün listeleme ve kanal yönetimi ile entegrasyon seçeneklerini yerine getirir. trbarkod ayrıca pazar, nakliye platformu, satış noktası, muhasebe ve e-ticaret platform programları ile entegre olur.

Bir WMS’in amacı maliyetleri ve yerine getirme sürelerini en aza indirirken süreçleri düzene sokmaktır. Genel amaç envanter dengesini korumaktır. Buna, daha düzgün bir depo yerleşimi yaratma, gereksiz parçaları ve ürünleri depolama alanındaki alanlarını en aza indirgeme ve miktar güncellemeleri gibi işlemleri otomatikleştirme çabaları da dahildir.

PORFESYONEL WMS (DEPO YÖNETİM SİSTEMİ) ÖZELLİKLERİ

Bir WMS kullanmanın bariz avantajları, alma, toplama, ekleme,sayma, sevk etme  vb.  özetlenebilir. Bununla birlikte, trbarkod, müşterilerimiz tarafından eşit derecede kullanılan bir dizi özelliği vardır. Birkaçını örnek olarak inceleyelim.

STOKLARI VE DEPOYU İZLEME

Trbarkod’un yaptığı temel işlev, envanteri izlemektir. Bu, müşterilerimize operasyonlarını hızlandırmak için birçok seçenek sunarak çeşitli şekillerde yapılır. Bu girişimlerin her birinin amacı, bir ürünü bir depoda mümkün olan en az sayıda adımda konumlandırmaktır. trbarkod’un toplama, ekleme ve sevk etme işlemleri barkodlarla izlenir. Barkod tarayıcılarımızla bir ürünün üzerindeki barkodu taramanız, fiziksel konum etiketi barkodunu taramanız ve o ürünün gelecekteki yerlerini depodaki herhangi bir yerden izlemeniz yeterlidir.

SAYIM envanterin izlenmesinde önemli bir faktördür. Genellikle yılda sadece birkaç kez gerçekleştirilse de, döngü sayımı fiziksel doğruluğunu kontrol etmek için mükemmel bir yoludur. Depo sayımı, envanterinizin boyutuna bağlı olarak, bir aya kadar bir haftalık bir günlük envanter alt gruplarını sayma eylemidir. Depo sayımı, deponuzdaki miktarları kontrol etmek için kullanılır.

AKICI DEPO Kullanıcı hesap verebilirlik özelliği, depo yönetimi programı kullanıcısının eylemleri için hesap verebilmesini sağlar. Kullanıcı eylemleri, geçmiş raporları aracılığıyla da izlenebilir. Biraz ürkütücü gelebilir, ancak kullanıcılar eylemlerinin izlendiğini biliyorsa, işi en iyi şekilde yerine getirme olasılığı daha yükselir.
Yukarıda belirtildiği gibi, barkod tarayıcıları, düzenli bir depoyu desteklemek için stok yerlerini izlemek için çalışır. Depo yönetim sisteminin önemli özlelliklerinden biri de deponuzdan ürün toplama yaparken en iyi rotayı oluşturmasıdır. Bu nedenle daha az emekle daha fazla iş yapma imkanına kavuşulmuş olur. Bu, siparişleri teker teker yerine getirmek için geri izleme ve depo çevresinde kafa karıştırıcı güzergahlar oluşturma gereksinimini azaltır. Ayrıca, gerçek zamanlı yetenek, toplama işlemini yavaşlatmaksızın rotalarda ani değişiklikler yapılmasına olanak tanır.

SONUÇ

Bu noktada, muhtemelen önünüzde yatan birkaç depo yönetim sistemi seçeneğiniz vardır. Her birine derinlemesine bir göz atın ve hangi özelliklerin iş gereksinimlerinize en çok uyacağına karar verin. Ancak içeri girdikten sonra (depo yönetim sistemini hayata geçirmeye karar verdiğinizde), size büyük ölçüde yardımcı olabilecek tüm unsurları unutmayın. İyi bir depo yönetim programı profesyonel bir ekibin ellerinde başarılı olabilir.

Depo yönetim sistemi hakkında ayrıntılı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.